Jaunumi

Prezentēs V Pasaules latviešu zinātnieku kongresa "Zinātne Latvijai" tēmas un runātājus

2023. gada 1. februārī plkst. 15.00 prezentēs V Pasaules latviešu zinātnieku kongresa "Zinātne Latvijai" tēmas un runātājus. Kongress notiks 2023. gada 27.–29. jūnijā, kad Latvijā pulcēsies zinātnes ekosistēmas pārstāvji no visas pasaules, lai aktualizētu jautājumus par zinātnisko rezultātu radīto ietekmi sabiedrībā.

2023. gada 1. februārī dažādu jomu speciālisti tiek aicināti uz V Pasaules latviešu zinātnieku kongresa "Zinātne Latvijai" prezentācijas pasākumu tiešsaistē, Zoom platformā (reģistrācija dalībai pasākumā šeit). Prezentācijas pasākumā plānots iepazīstināt sabiedrību ar kongresa tēmām, runātājiem, kā arī norisi. Prezentācijas pasākumā dažādu nozaru pārstāvji diskutēs par zinātnes nozīmi globālo izaicinājumu risināšanā šobrīd un nākotnē. Kongresa organizētāji uzsver, ka Latvijas zinātne spēj piedāvāt savus risinājumus globāliem izaicinājumiem, tādēļ izvirzītas trīs centrālās kongresa "Zinātne Latvijai" tēmas – Zinātnes ietekme, Digitālā transformācija un Zaļā pārveide.

Prezentācijas pasākumā piedalīsies kongresa Zinātniskās komitejas dalībnieki, kas pārstāv ne tikai Latvijas zinātniekus, bet arī diasporas zinātniekus, kas ir neatņemama daļa no Latvijas zinātnes. Tēmu "Zinātnes ietekme" prezentēs Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes un LU Cietvielu fizikas institūta pētniece Ilze Dimanta un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras asociētā profesore, Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte‑Urtāne, savukārt par tēmas lomu sabiedrībā diskutēs Eiropas nākotnes inovāciju sistēmu centra pētniece Elīna Grīniece (Beļģija), Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) godalgotā zinātniece, profesore Maija Dambrova, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents profesors Ivars Kalviņš un LU profesors, kas darbojas kvantu fizikas jomā Vjačeslavs Kaščejevs.

Tēmu "Digitālā transformācija" prezentēs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vadības informācijas tehnoloģijas katedras vadītājs profesors Jānis Grabis, bet par tēmas nozīmi Latvijas ekonomiskajā transformācijā padziļināti diskutēs LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs asociētais profesors Normunds Grūzītis, RSU Komunikācijas fakultātes profesore Anda Rožukalne un RSU Komunikācijas fakultātes pētniece Lāsma Škestere.

Tēmu "Zaļā pārveide" prezentēs RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesors Gatis Bažbauers un par tēmas ietekmi globālo izaicinājumu risināšanā diskutēs Pasaules Enerģijas Padomes Latvijas Nacionālās komitejas prezidente, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes asociētā profesore Olga Bogdanova, "Zaļā brīvība" valdes priekšsēdētājs un LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu pētnieks, docents Jānis Brizga, Eiropas Universitātes institūta profesors, bijušais Eiropas Savienības enerģētikas komisārs Andris Piebalgs un Latvijas Jauno zinātnieku apvienības priekšsēdētāja, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) pētniece Antra Boča.

PROGRAMMA 

Savukārt jau šī gada jūnijā kongresa ietvaros runātāji kopā ar klātesošajiem dalībniekiem pievērsīsies nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā un pasaulē, kā arī izcels zinātnes nozīmi, jo tā caurvij visas mūsu dzīves sfēras, uzmanības centrā ceļot tagadnes un nākotnes sabiedrības un globālo izaicinājumu analīzi un potenciālos risinājumus. Kongresā aicināti piedalīties Latvijas zinātnes ekosistēmas dalībnieki: Latvijas un diasporas zinātnieki, jaunie zinātnieki, studenti, starptautiskie un vietējie sadarbības partneri, valdības, valsts pārvaldes un ārvalstu pārstāvniecību pārstāvji.

Dalība kongresā ir bez maksas. Kongresa reģistrācija jau ir pieejama, un ikviens, kam sirds deg par Latviju un Latvijas zinātni, tiek aicināts reģistrēties dalībai kongresā, kā arī iesniegt pieteikumu stenda referāta prezentācijai vai dalībai doktorantu konkursā Science Slam

Kongresu organizē Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, Ārlietu ministriju, Latvijas zinātnes universitātēm (LU, LBTU, RTU un RSU), Rektoru padomi, Latvijas Zinātnes padomi, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Jauno zinātnieku apvienību, Latviešu ārstu un zobārstu apvienību, Pasaules brīvo latviešu apvienību, Eiropas Latviešu apvienību, Amerikas Latviešu apvienību, Biedrību "Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai" (kustība #esiLV) un Latvijas Darba devēju konfederāciju.

Pasākums tiek īstenots ar ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/17/I/002 "Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā" atbalstu.