Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs
Tīmekļvietne: Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs
Galvenie pētniecības virzieni: Bioloģija, medicīna, molekulārā bioloģija, biotehnoloģija, cilvēka ģenētika,
Vēža bioloģija un imūnterapija, struktūrbioloģija, vakcīnu izstrāde, pētniecības pakalpojumi. Latvijas iedzīvotāju genoma datubāze.
Piedāvājam apmeklēt: Piedāvājam apmeklēt Genoma centru, SPF Laboratorijas dzīvnieku servisa centru, BSL-3 laboratoriju.
Apmeklējuma laiki, ilgums: Kongresa laikā, vienai grupai 1 stunda. Var būt vairākas secīgas grupas (10 – 15 cilvēku grupā).
Transporta iespējas: sabiedriskais un personīgais transports.
Sabiedriskā transports: maršruta plānotājs (Ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu Meklēt.)
Reģistrācija: aizpildot anketu līdz 2023.gada 19. jūnijam.
Aktuālie projekti: Teicamas sekmes FLPP un ERAF projektu konkursos. Vairāk Horizon 2020 un Horizon Europe projekti. ANM projekts Latvijas iedzīvotāju genoma references izveidošanai. Vidēji 60 – 65 Scopus zinātniskās publikācijas gadā. Augstākie citējamības rādītāji uz publikāciju starp Latvijas zinātniskajām institūcijām.
Dalība vairākos LIAA komercializācijas projektos. Sadarbība ar Šveices uzņēmumu Saiba Biotech rekombinanto VLP un mRNS vakcīnu izstrādē līgumpētījumu ietvaros.
Vides pieejamība: ēkā ir lifts. Institūta kāpnēm ir pacēlājs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
e-pasts saziņai: bmc@biomed.lu.lv
Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”
Tīmekļvietne: Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava"
Reģistrācija: rakstot uz info@silava.lv
Apmeklējuma ilgums: 45 minūtes – 1 stunda (1 laboratorijas apmeklējums, līdz 20 cilvēkiem).
Transporta iespējas: autobuss, vilciens, sabiedriskais un personīgais transports.
Pasažieru vilciens: https://www.pv.lv/lv/vilcienu-kustibas-saraksti/
Starppilsētu autobuss: https://www.autoosta.lv/kustibas-saraksts/
Sabiedriskā transports: maršruta plānotājs (Ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu Meklēt.)
Aktuālie projekti: zinātniskā darbība ikgadēji tiek realizēta vairāk kā 12 dažādu pētījumu ietvaros. Lielākie pēdējos gados īstenotie pētījumi: Ekonomikas ministrijas darbības programmas “Kompetences centri” pētījumi, divi LIFE programmas pētījumi (vienā no tiem –LIFE OrgBalt – Silava kā vadošais partneris); vairāki pētījumi H2020, Interreg un Norvēģijas Grantu klimata un vides programmas ietvaros. Tāpat šobrīd tiek īstenoti vairāki desmiti ERAF atbalstīti pētījumu, (t.sk. 6 pēcdoktorantūras pētījumi), kā arī ELFLA un citu fondu pētījumi.
Zināšanu pārnese: dažāda mēroga informatīvie pasākumi nozares dalībniekiem, studentiem un citiem interesentiem. Sadarbība ar augstākās izglītības iestādēm. Zinātniskās un populārzinātniskās publikācijas. Ar informāciju aprīkoto zināšanu punktu ierīkošana zinātniskās izpētes parauglaukumos (sadarbībā ar Meža pētīšanas staciju. Regulāri zinātniskās darbības rezultāti atspoguļojumi dažādos masu medijos (mājas lapa, sociālo tīklu vietnes, radio un TV).
Vides pieejamība: tiks nodrošināta.
Dārzkopības institūts
Galvenie pētniecības virzieni: Lauksaimniecības un zivsaimniecības zinātnes, mežzinātnes; Zināšanu ietilpīga bioekonomika.
Pētniecības atslēgas vārdi: Bioloģiskā daudzveidība un dārzaugu selekcija; Vieda un videi draudzīga dārzkopība; Augu un sabiedrības veselība.
Piedāvājam apmeklēt: vizītes laikā piedāvāsim iespēju iepazīties ar Dārzaugu tehnoloģisko pētījumu un selekcijas bāzi; Augu bioķīmisko analīžu un dārzaugu pārstrādes tehnoloģiju laboratoriju; Augu patoloģijas un entomoloģijas un Augu ģenētikas pētniecības laboratoriju un siltumnīcu kompleksu. Vizītes laikā būs iespēja piedalīties degustācijā.
Apmeklējuma laiki, ilgums: vidējais vizītes laiks ir 3 stundas. Atkarībā no interesentu skaita un izvēlētā apmeklējuma laika organizēsim gan paralēlus, gan secīgus vizīšu seansus (apmeklētāju skaits neierobežots).
Transports: Nodrošina Dārzkopības institūts. Izbraukšana no Latvijas Zinātņu akadēmijas, Akadēmijas laukums 1, Rīga
Reģistrācija: Lūdzu reģistrēties līdz 2023. gada 19. jūnijam.
Kontaktinformācija: Telefons: +371 28650011
DI patur tiesības nedaudz pārvirzīt Jūsu izvēlēto apmeklējuma laiku atkarībā no interesentu skaita. Par to tiksiet informēti e-pastā.
Aktuālie projekti: Dārzkopības institūtā ik gadu realizējam 30-40 pētniecības projektus, kas finansēti gan no Eiropas Savienības (Horizon, ERANET, COST, ERAF), gan nacionālā finansējuma. Detalizēta informācija par projektiem: projekti
Zināšanu pārnese: DI ik gadu organizē ap 20 publiskus seminārus, meistarklases un lauka dienas, kuros informē ražotājus un interesentus par pētījumu rezultātiem, aktualitātēm pētniecībā. Sadarbībā ar ražotājiem un pēc ražotāju pasūtījuma ik gadu tiek īstenoti vairāki līgumpētījumi. DI tehnoloģiju pārneses internetvietnē Fruittechcentre tiek ievietoti aktuālo projektu rezultāti un informācija par aktualitātēm, kā arī saites uz DI regulāri izdoto elektronisko žurnālu “Profesionālā dārzkopība”. DI dārzā ziedēšanas un augļu laikā ik gadu viesojas vairāk nekā 30000 apmeklētāju.
Vides pieejamība: Ir nodrošināta pieeja cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte
Pētniecības zinātnes nozares: Lauksaimniecības un zivsaimniecības zinātnes, Mežzinātne, Veterinārmedicīnas zinātne, Inženierzinātnes un tehnoloģijas, Būvniecības un transporta inženierzinātnes, Materiālzinātne, Vides inženierija un enerģētika,Citas inženierzinātnes un tehnoloģijas, tai skaitā pārtikas un dzērienu tehnoloģijas
Pētniecības atslēgas vārdi: Augu produktivitāte un ražas kvalitāte; Viena veselība, klīniskie pētījumi; Pārtikas un dzērienu tehnoloģijas; Alternatīvās degvielas, spēkrati, testēšana, lauksaimniecības roboti; Inovatīvi būvmateriāli; Konstrukcijas siltumcaurlaidība, energoefektivitāte, ietekme uz vidi.
Piedāvājam apmeklēt:
- Lauksaimniecības fakultāti
- Augu aizsardzības zinātniskais institūtu “Agrihorts”
- Veterinārmedicīnas fakultāti
- Pārtikas tehnoloģiju fakultāti
- Alternatīvo degvielu zinātniskā laboratoriju
- Būvmateriālu un Būvkonstrukciju zinātniskās laboratorijas
- LBTU Starpnozaru laboratoriju
Apmeklējuma laiki, ilgums:
- plkst. 10.00; 11.00; 12.00
- plkst.11.00; 13.00
- plkst. 10.00; 12.00; 13.00
- plkst. 11.00; 13.00
- plkst. 10.00; 12.00
- plkst. 11.00; 13.00
- plkst. 10.00; 11.00; 12.00
Maksimālais personu skaits viena apmeklējuma laikā:
- 5 – 6 personas vienas sesijas laikā
- 15 personas vienas sesijas laikā
- 10 personas vienas sesijas laikā
- 15 personas vienas sesijas laikā
- 10 - 15 personas vienas sesijas laikā
- 10 - 15 personas vienas sesijas laikā
- 20 - 30 personas vienas sesijas laikā
Transports: Sabiedriskais (starppilsētu autobuss, vilciens) un personīgais transports. Sabiedriskais transports Jelgavā (Ierakstiet un izvēlieties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu Meklēt).
Reģistrācija: aizpildot anketu
Aktuālie projekti: pētniecība
Vides pieejamība: pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI)
Elektronikas un datorzinātņu institūts
Galvenie pētniecības virzieni: Inženierzinātnes un tehnoloģijas (Elektrotehnika, elektronika, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas), Dabaszinātnes (Datorzinātne un informātika), iegultais mākslīgais intelekts, kognitīvā robotika, valkājamās viedierīces, savienotā un autonomā mobilitāte, īpaši precīza laika mērīšana).
Piedāvājam apmeklēt: piedāvājam ekskursijas uz laboratorijām, EDI radīto tehnoloģiju demonstrācijas, t.sk. viedie industriālie un mobilie roboti, pašbraucošie auto, satelītattēlu apstrāde, UWB radari, viedās valkājamās sistēmas u.c., diskusijas par sadarbību.
Reģistrācija apmeklējumam: vizīte EDI
Apmeklējuma laiki, ilgums: 11.00-15.00 (līdz 20 cilvēkiem grupā / 1h apmeklējums katrai grupai).
Transporta iespējas: sabiedriskais un personīgais transports.
Sabiedriskā transports: maršruta plānotājs(Ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu Meklēt.)
Aktuālie projekti: https://www.edi.lv/visi-projekti/
Zināšanu pārnese: sadarbība pētniecībā ar privāto un publisko sektoru, līgumpētījumi un tehnoloģiju komercializācija, studējošo gala darbu vadīšana un prakšu nodrošināšana, mentorēšana, rezultātu un datu izplatīšana gan zinātnieku auditorijai, gan plašākai sabiedrībai, zinātnes popularizēšana plašākai sabiedrībai, karjeras izaugsmes iespējas dažādu līmeņu akadēmiskajam personālam, zinātniskā personāla apmaiņa.
Vides pieejamība: tiks nodrošināta vajadzības gadījumā.
Kontakti: E-pasts: info@edi.lv; telefons: +371 67554500; mājas lapa: http://www.edi.lv
Latvijas Organiskās sintēzes institūts
Tīmekļvietne: Latvijas Organiskās sintēzes institūts
Galvenie pētniecības virzieni: Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) ir vadošais zāļvielu atklāšanas un izstrādes centrs Baltijā.
OSI veic izpēti un risinājumu izstrādi sabiedrībai nozīmīgās tēmās - sabiedrības veselība ar pamatkompetenci jaunu zāļvielu izveidošanā, kā arī ilgtspējīga ķīmija un tehnoloģijas. OSI veikto pētījumu rezultātiem ir būtiska ietekmi ne tikai vietējā, bet arī starptautiskā mērogā.
Kopš dibināšanas 1957. gadā, OSI līdz šim atklātas un attīstītas 18 oriģinālas zāļvielas un vairāk kā 100 jaunas tehnoloģijas patentbrīvu zāļvielu ražošanai.
Pēdējos divos “Zinātnisko institūciju darbības starptautiskajos novērtējumos” OSI atzīts kā labākais zinātniski pētnieciskais institūts Latvijā.
Piedāvājam: ekskursijas laikā būs iespēja apmeklēt piecas dažādas laboratorijas, kuru galvenie uzdevumi ir jaunu molekulu sintēze, jaunu zāļvielu mērķu atklāšana, savienojumu bioloģiskās aktivitātes noteikšana, vielu sintēze kilogramu apjomā un farmaceitisko produktu stabilitātes testēšana atbilstoši GMP prasībām.
Reģistrācija: vizītei OSI (LV)
Apmeklējuma laiki, ilgums: 27. jūnijs 2023. plkst. 11:00 – 13:00
Transporta iespējas: sabiedriskais un personīgais transports.
Sabiedriskā transports: maršruta plānotājs (ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu Meklēt.)
Aktuālie projekti: https://www.osi.lv/petnieciba/projekti/
Vides pieejamība: tiks nodrošināta.
Kontaktinformācija: elina@osi.lv
Latvijas Universitāte
Latvijas Universitāte ir plaša profila universitāte, kurā pētījumi tiek veikti vairāk nekā 50 pētniecības jomās dabaszinātnēs, humanitārajās un mākslas zinātnēs, medicīnas un veselības zinātnēs un sociālajās zinātnēs.
Latvijas Universitāte nodrošina platformu veiksmīgai un inovatīvai zinātnes sadarbībai ar industriju ķīmiskās ražošanas nozarēm, vides izpētē, enerģētikas nozarē, pārtikas nozarē, materiālu izpētē, biomedicīnas un farmācijas nozarēm un citur.
Pēdējie lielākie projekti un zinātniskās darbības rezultāti:
- Latvijas kvantu iniciatīva;
- Purvu degumu ietekmētās vides un purva atjaunošanās intensitātes pētījumi;
- “Letonika, diaspora un starpkultūru komunikācija” apakšprojekts;
- “Humanitārā doma – valoda, teksts, kultūra”;
- Eirpas Kosmosa aģentūras finansēts projekts par kosmisko aparātu orientēšanu telpā, izmantjot 3D magnetometriju;
- «Kultūras un izglītības tilti starp Latviju un ASV», izgaismojot ASV latviešu diasporas ieguldījumu Latvijas kultūras, izglītības un zinātnes veicināšanā;
- ERAF Digitālais zenītteleskops gravitācijas lauka un tā anomāliju noteikšanai;
- Augstfrekvenču topoloģisko izolatoru ierīces metroloģijai, HiTIME, Horizon 2020;
- Tehnoloģiju pārnese minerālo resursu izmantošanā senākos laikos.
Ekskursija LU Akadēmiskajā centrā, tikšanās ar LU pētniekiem, laboratoriju apskate un tīklošanās 11.00–14.00.
Pieteikšanās: Reģistrēšanās LV
Atrašanās vieta:
LU Akadēmiskais centrs, Dabas māja un Zinātņu māja,
Rīga, Jelgavas iela 1 un Jelgavas iela 3
Vides pieejamība: Pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Sabiedriskais transports:
- Trolejbusi: Nr. 9, 27 - pietura Latvijas Nacionālā bibliotēka
- Autobusi: Nr. 23 - pietura LU Akadēmiskais centrs;
- Autobuss Nr. 3, 4, 4z, 7, 8, 21, 22, 25, 32, 35, 38, 39, 43, 54, 55 - pietura Latvijas Nacionālā bibliotēka
- Tramvaji: Nr. 1, 2, 4, 5, 10 - pietura Latvijas Nacionālā bibliotēka
- Vilciens: stacija Torņakalns
Agroresursu un ekonomikas institūts
Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI)
Pētniecības zinātnes nozares un nozaru grupas: AREI zinātnieki īsteno laukaugu šķirņu selekciju, dažādu laukaugu audzēšanas tehnoloģiju izpēti, veic pētījumus par laukaugu kvalitāti un ilgtspējīgas lauku telpas attīstību, kā arī ekonomisko analīzi lauksaimniecības, pārtikas ražošanas un citās bioekonomikas nozarēs.
Pētniecības atslēgas vārdi: bioekonomika, agroekoloģija, laukaugu selekcija, lauku telpa.
Piedāvājam apmeklēt:
- agroķīmijas laboratorija - graudu un augu biomasas testēšana; augsnes agroķīmisko rādītāju noteikšana.
- pirmsselekcijas laboratorija
- laukaugu izmēģinājumi un demonstrējumi
- sēklkopība- Labību, kartupeļu, zālaugu, pākšaugu un šķiedraugu sēklaudzēšana.
Apmeklējuma laiki, ilgums: 11:00, 14:00 (2 stundas) (maksimāli 10 cilvēki vienlaikus)
Transports: ja nepieciešams AREI nodrošina (norādīt nepieciešamību reģistrācijas e-pastā, brauciena sākuma punkts Struktoru iela 14, Rīga)
Reģistrācija: arei@arei.lv
Aktuālie projekti: ES Horizon 2020 projekts “LIVESEED Bioloģiskās lauksaimniecības nozares pilnveidošana, veicinot bioloģiskās sēklaudzēšanas un selekcijas attīstību Eiropā”.
EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenta projekts „NOBALwheat - kviešu selekcijas rīku kopums ilgtspējīgai pārtikas sistēmai Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā”.
“Sadarbības veicināšana ilgtspējīgai bioresursu starpnozaru apritei lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā (CIRCLE)”.
Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts “Slāpekļa izmantošanas spēja un proteīna kvalitātes aspekti kartupeļu šķirņu izveidē integrētajai un bioloģiskajai saimniekošanas sistēmām”.
Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts „Ģenētiski daudzveidīgu pašapputes graudaugu populāciju izpēte: agronomiskās īpašības, izmaiņas audzēšanas apstākļu ietekmē, izveidošanas un uzlabošanas iespējas”.
ELFLA finansēts Eiropas Inovāciju partnerības projekts „Jaunas tehnoloģijas un ekonomiski pamatoti risinājumi vietējās lopbarības ražošanai cūkkopībai: ģenētiski nemodificētas sojas un jaunu lopbarības miežu šķirņu audzēšana Latvijā”.
Zināšanu pārnese: dalība konferencēs, zinātniskās un populārzinātniskās publikācijas, lauku dienas.
Vides pieejamība: tiks nodrošināta. Lauku apsekojumiem jārēķinās ar laika apstākļiem.
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Pētniecības zinātnes nozares: sociālās zinātnes, humanitārās un mākslas zinātnes.
Piedāvājam apmeklēt: vizītes laikā būs iespējams apmeklēt Pētniecības un interpretācijas centru, kas īsteno pētījumus grāmatniecības vēsturē (izdevējdarbība, bibliotēkas, lasīšanas vēsture u.c.) un mūsdienu procesa izzināšanā, kā arī Digitālās attīstības departamentu un digitālo humanitāro zinātņu laboratoriju.
Latvijas Nacionālajā bibliotēka veic zinātniskās pētniecības darbu bibliotēkzinātnē, bibliogrāfijā un grāmatzinātnē.
LNB stratēģiskais ilgtermiņa mērķis ir attīstīt LNB kā letonikas, nacionālās identitātes, informācijas un kognitīvo zinātņu pētniecības centru, kā arī kā bāzi nacionālās kultūras pētniecībai un digitālo humanitāro zinātņu infrastruktūras līderi.
LNB attīstīta pētniecības virzienus, kas saistīti ar digitālo vidi un saturu – datu un zināšanu organizācija un veidošana, autoritatīvie dati (t. sk. nacionālais tezaurs), datu reprezentācija un pārnese (saistītie dati, semantiskais tīmeklis), komunikācijas pētījumi (informācijas vizualizācijas pētījumi, zinātniskās komunikācijas paradigmas maiņa, t. sk. digitālā publicēšana, Open Access, Open Data) un digitālais kultūras mantojums digitalizācija, ilglaicīgā saglabāšana, piekļuve, valodas korpuss), kā arī digitāli radītais kultūras mantojums.
Vizītes laikā apmeklētāji tiks iepazīstināti ar LNB speciālajiem krājumiem, kas eksponēti pastāvīgajā ekspozīcijā un vairākās izstādēs. Īpaša uzmanība tiks pievērsta izstādei “Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem”, kurā eksponēti UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauti manuskripti.
Apmeklējuma laiks un ilgums: vizītes vai nu plkst. 11:00, vai plkst. 14:00. Vizītes ilgums: 1,5 stunda (viena apmeklējuma laikā - 15 personām).
Transporta iespējas: sabiedriskais transports Rīgā
Autobuss: 3, 4, 7, 8, 10, 21, 22, 23, 25, 26, 32, 39, 43, 54, 55
Tramvajs: 1, 2, 5, 10; Trolejbuss: 9, 27
Reģistrācija (Lūdzu izvēlēties sev vēlamo apmeklējuma laiku):
Aktuālie pētniecības projekti: LNB tiek īstenota programma “Latviešu grāmatai 500”, kā arī virkne pētniecisko projektu. Informācija par aktuālajiem projektiem šeit.
Zināšanu pārnese: zinātniskas un populārzinātniskas publikācijas un referāti konferencēs. Sadarbība ar augstākās izglītības iestādēm un atmiņas krātuvēm. Zinātnes komunikācija (izstādes, lasījumi, sabiedrības iesaistes pasākumi).
Vides pieejamība: Informācija par pieejamību šajā saitē.
Kontaktinformācija saziņai: pauls.daija@lnb.lv
Rīgas Tehniskā universitāte (RTU)
Rīgas Tehniskā universitāte (RTU)
Galvenie RTU pētniecības virzieni: viedie materiāli, procesi un tehnoloģijas, informācijas un komunikāciju sistēmas, nanofotonika, šķiedru optiskās pārraides sistēmas, integrētā fotonika, robotika kiberfizikālās sistēmās, klimata un enerģijas tehnoloģijas, pilsētas un attīstība.
Pētniecības atslēgas vārdi: viedie materiāli, IKT, robotika, klimats, enerģija, vide.
Vizītes laikā būs iespēja aplūkot RTU laboratorijas, uzzināt par RTU pētījumiem enerģētikas, vides, IKT, materiālzinātnes, būvniecības u.c. jomās, aplūkot zinātnisko izstrāžu prototipus un veidot kontaktus ar pētniekiem. Būs iespēja arī paviesoties RTU Zinātnes un inovāciju centrā – vislabāk aprīkotajā prototipēšanas darbnīcā Baltijā.
Apmeklējuma laiks: Tiks rīkota viena ekskursija laikā no plkst. 11.00 līdz 14.00. (maksimums 20 personas.)
Tikšanās pie Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes ieejas. (Vizuālais orientieris – uz ēkas jumta redzams vēja ģenerators un balti burti “RTU”).
Sabiedriskais transports:
Trolejbusi: Nr. 5, 9, 12, 25 – pietura Ķīpsala;
Autobusi: Nr. 13, 30, 37, 41, 53, 57 – pietura Ķīpsala;
Trolejbuss Nr.9 – pietura Kalnciema iela;
Autobuss Nr. 3 – pietura Kalnciema iela.
Reģistrācija: aizpildot reģistrācijas anketu
Vides pieejamība: vide piemērota personām ar īpašām vajadzībām.
Kontaktinformācija: e-pasts: elina.karaseva@rtu.lv, tālr. 26517727
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU)
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU)
Galvenie pētniecības virzieni:
RSU ir Eiropas mēroga moderna zinātnes universitāte, kurā koncentrējas talanti, un kurā iegūst izcilu pētniecībā un praksē balstītu izglītību un pieredzi. RSU nodrošina starptautiskajā zinātnes kopienā novērtētu zināšanu radīšanu, uzkrāšanu un pārnesi, sniedz ieguldījumu sabiedrības attīstībā veselības, dzīvības un sociālo zinātņu jomā.
Medicīnas platformā vadošās tēmas ir vispārējā medicīna, onkoloģija, infektoloģija, mikrobioloģija, virusoloģija, bioinformātika, tiek pētīti slimību molekulārie aspekti, ģenētika, prognozes un ārstēšana, ietekme uz dzīves kvalitāti.
Sabiedrības veselības platformā pētniecības tēmas ir slimību profilakse un veselības veicināšana, rehabilitācija, vides veselība, darba drošība, epidemioloģija, dzīvildze, dzīves kvalitāte, veselības sistēmas, digitālā veselība, veselības ekonomika un ilgtspējīga attīstība, jaunas tehnoloģijas nanodaļiņu detektēšana.
Sociālo zinātņu platformā galvenie empīrisko un teorētisko pētījumu virzieni ir politiskie un valsts procesi, , stratēģiskā komunikācija, kiberdrošība, psiholoģija, ekonomika, izglītība, socioloģija, mediju studijas starptautiskā biznesa un ekonomikas attīstība, darba tirgus un sociālā politika, starptautiskās un nacionālās tiesības un likumdošana.
Pētniecības atslēgas vārdi: Veselības zinātne; Dabas zinātne; Sociālā zinātne.
RSU aicina apmeklēt:
- RSU Farmācijas studiju un pētniecības centru
- RSU Anatomijas muzeju
Apmeklējuma reģistrācija:
- Ekskursija RSU Farmācijas studiju un pētniecības centrā
- Konsula ielā 21, Rīgā, plkst. 11.00 ekskursija latviešu valodā. Pieteikties (maksimālais apmeklētāju skaits - 45 personas)
- Ekskursija RSU Anatomijas muzejā Kronvalda bulvārī 9, Rīgā
- 15.00 ekskursija latviešu valodā Pieteikties (maksimālais apmeklētāju skaits – 15 personas)
Transports: Sabiedriskais vai personiskais. maršruta plānotājs (Ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu Meklēt.)
Vides pieejamība: Vide pieejama cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
RSU aktuālie projekti:
RSU Zinātnes portāls, Pētniecības projekti
Vidzemes Augstskola
Galvenie pētniecības virzieni: tautsaimniecības viedās tehnoloģijas un ekobūves; Virtuālās realitātes tehnoloģijas un vizualizācija; E-studiju pārvaldība un tehnoloģijas; Sociotehnisku sistēmu modelēšanas tehnoloģijas; Ilgtspējīga tautsaimniecība un zināšanu sabiedrība; Komunikācijas ekosistēmas un tehnoloģijas; Kiberdrošība.
Pētniecības atslēgas vārdi: viedās tehnoloģijas; Ilgtspējīga tautsaimniecība; Zināšanu sabiedrība; Komunikācija.
Piedāvājam apmeklēt:
-
Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūts (HESPI) Cēsu ielā 4, Valmierā – tikšanās ar pētniekiem, iepazīšanās ar Telpiskās pētniecības laboratoriju;
Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūts (SSII) Tērbatas ielā 10, Valmierā – tikšanās ar pētniekiem, iepazīšanās ar projektu “Mākslīgā Intelekta (AI) atbalsts paātrinātai matemātikas apguves pieejai” (AI4Math);
Starp vizītēm abos institūtos pusdienu pārtraukums ar dažādām papildu iespējām: Valmieras integrētās bibliotēkas apmeklējums, Valmieras muzeja apmeklējums, neliela Valmieras ekskursija.
Apmeklējuma laiki, ilgums: 11:10 – 15:45 (Atkarībā no interesentu skaita vizīte tiks organizēta vienā vai vairākās grupās, līdz 20 dalībniekiem katrā grupā.)
Transports: Privātais vai sabiedriskais transports: autobuss no Rīgas starptautiskās autoostas uz Valmieru atiet pulksten 9:00 un ierodas Valmieras autoostā (atrodas tieši pretī Vidzemes Augstskolai Cēsu ielā 4) pulksten 11:10. Atpakaļceļam piemērotākais ir vilciens Valmiera-Rīga ar atiešanas laiku 15:44 un ierašanos Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā pulksten 17:45
Reģistrācija: reģistrācijas anketa (reģistrācija līdz 19.jūnijam).
Kontaktinformācija: Zane Kudure, e-pasta: zane.kudure@va.lv, tālr.: +371 29743821
Aktuālie projekti: Vidzemes Augstskola aktīvi iesaistās starptautisku (ERAF, Interreg, Apvārsnis Eiropa u.c.), nacionālu (VPP, FLPP u.c.), reģionāla līmeņa (Valmieras pašvaldības granti) pētniecības projektu ieviešanā, kā arī realizē industrijas pētniecības un izstrādes līgumdarbus. Vairāk informācijas šeit
Zināšanu pārnese: Vidzemes Augstskola reizi gadā organizē starptautisku zinātnisku konferenci SABIEDRĪBA. TEHNOLOĢIJAS. RISINĀJUMI; regulārus seminārus un darbnīcas pētniecības projektu rezultātu diseminācijai; raidījumu ciklu “Zinātne tuvplānā”, kas skatāms gan Re:TV, gan vietnē YouTube; sabiedrības zinātnes pratību veicina Eiropas Zinātnieku nakts pasākumos.
Vides pieejamība: Ir nodrošināta pieejamība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Lūdzu, norādiet savas vajadzības reģistrācijas formā!
Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts
Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts
Pētniecības nozare: Socioloģija, biogrāfiskā pieeja, mutvārdu vēsture un tās resursu izmantošana mūsdienu kultūras sociālo un identitātes procesu analīzē.
Pētniecības atslēgas vārdi: Mutvārdu vēsture, dzīvesstāsti, atmiņas, migrācija, paaudzes.
Vizītes laikā piedāvājam: iepazīties ar Nacionālās mutvārdu vēstures krājumu, jaunākajām publikācijām un pētniecības projektiem.
Reģistrācija: aizpildot pieteikuma anketu (5 - 7 personas viena apmeklējuma laikā). Adrese: Kalpaka bulvāris 4-325, Rīga.
Vides pieejamība: pieejams cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem.
Transports: Publiskais vai privātais. Sabiedriskā transports: maršruta plānotājs (Ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu "Meklēt".)
Aktuālie projekti: 2022: ASV vēstniecības Latvijā atbalstīts projekts «Kultūras un izglītības tilti starp Latviju un ASV», izgaismojot ASV latviešu diasporas ieguldījumu Latvijas kultūras, izglītības un zinātnes veicināšanā.
2018-2021: projekts “Atmiņu pārnese starp paaudzēm: naratīvā perspektīva”. Galvenais rezultāts: monogrāfija “Atmiņu mantojums paaudzēs: dzīvesstāstu perspektīva”, kurā raksturotas 20. gadsimta paaudzes Latvijā, to iezīmes, klasifikācija, mijiedarbība, kā arī atmiņu pēctecība un pārrāvumi.
Kontaktinformācija: fsi@lza.lv
Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI)
Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts
Galvenie pētniecības virzieni:
- fotonika, tai skaitā polimēru fotonika un optiskās šķiedras ierīces;
- plānās kārtiņas un to tehnoloģijas;
- nanomateriāli;
- sensori;
- enerģijas iegūšana un uzkrāšana;
- mikrofluīdika, tai skaitā biomedicīnas tehnoloģijām.
Pētniecības atslēgas vārdi:
- cietvielu fizika;
- fotonika;
- baterijas;
- ūdeņraža tehnoloģijas;
- nantehnoloģijas;
- mikrofluīdika.
Piedāvājam apmeklēt: Vizītes laikā notiks ekskursija pa LU Cietvielu fizikas institūta (CFI) laboratorijām, kā arī būs iespēja uzzināt vispārīgo informāciju par institūtu prezentācijas formātā.
Apmeklējuma laiks, ilgums: vizītes sākums plkst. 14.00. Vizītes ilgums: 1,5 stunda. Maksimālais apmeklētāju skaits – 20 pers.
Transporta iespējas: sabiedriskais un personīgais transports.
Sabiedriskā transports: maršruta plānotājs (Ierakstiet un izvēlēties no saraksta pieturu vai adresi vai objekta nosaukumu, ierakstiet izbraukšanas vai ierašanās laiku un nospiediet pogu "Meklēt".)
Reģistrācija: aizpildot anketu
Aktuālie projekti:
- 2013. gadā institūtā izveidots nanotehnoloģiju centrs 650 m2 platībā. Tika modernizēta cietvielu spektroskopijas, plāno kārtiņu, elektroķīmijas, mikroskopijas un struktūranalīzes infrastruktūra, kā arī ieguldīts kompeteņču attīstībā.
- Kopš 2014. gada LU CFI koordinē Latvijas dalību kodolsintēzes izveides projektā “EUROfusion”. Institūta kompetence aptver jaunu materiālu attīstību un izpēti. Līdz 2022. gadam šajā projektā piesaistīti 2,8 milj. eiro.
- Kopš 2018. gada LU CFI realizē liela apjoma projektu “The Excellence Centre of Advanced Material Research and Technology Transfer” (CAMART²) (11 milj. eiro). Šī projekta mērķis ir izveidot LU CFI par nozīmīgāko izglītības, zinātnes, inovāciju un tehnoloģiju pārneses izcilības centru Baltijas valstīs materiālzinātnes jomā.
- 2022. gadā LU CFI uzsāka VPP projekta MOTE “Viedo materiālu, fotonikas, tehnoloģiju un inženierijas ekosistēma” vadību. Projekta mērķis ir izveidot koprades ekosistēmu, lai veicinātu attīstību fotonikas, viedo materiālu, saistīto tehnoloģiju un inženiersistēmu jomās, balstoties uz zinātnes sasniegumiem un turpmāku komercializāciju Latvijā.
- Papildu jau esošajiem starptautiskajiem projektiem, LU CFI iesaistījies vairākos “Apvārsnis Eiropa” projektos, no kuriem nozīmīgākie “Smart Windows for Zero Energy Building” (ERA Chairs projekts, 2,5 milj. eiro) un “Sestosenso: Physical Intelligence for Smart and Safe Human-Robot Interaction” (0,4 milj. eiro). LU CFI aktīvi iesaistās arī Eiropas Kosmosa Aģentūras projektos, pēdējo gadu laikā piedaloties jau divos EKA projektos. Tāpat LU CFI realizē arī vairākus COST, EEA, M-ERANET, CERN, Taivānas-Latvijas-Lietuvas, Latvijas-Ukrainas un pēcdoktorantūras projektus. Kopumā 2022. gadā LU CFI realizēja 68 projektus, tādējādi institūta kopējais apgrozījums no projektiem bija 12 milj. eiro.
Zināšanu pārnese:
- Paralēli vadošajai lomai cietvielu fizikā, LU CFI aktīvi veicina pētniecības rezultātu komercializāciju. Pēdējo gadu laikā gan vietējiem, gan lieliem ārvalstu uzņēmumiem ir licencētas institūtā radītās tehnoloģijas, piemēram, viens no pasaules vadošajiem fotonikas un inovatīvu optisko instrumentu un to komponenšu ražotājiem “Thorlabs” augstu novērtējis LU CFI radītā inovatīvā ļoti ātrdarbīgā termo-elektriskā sensora unikālās īpašības un noslēdzis līgumu par tā licencēšanu un tehnoloģiju pārnesi.
- Tāpat LU CFI veicina institūta darbinieku spin-off uzņēmumu rašanos. Pēdējā gada laikā atpazīstamību guvuši jau divi LU CFI spin-off uzņēmumi: “Cellbox Labs” izstrādā inovatīvas orgāna uz čipa ierīces, kas ir miniatūras orgānu replikas ārpus mūsu ķermeņa efektīvākai zāļu izstrādei, savukārt, “OG Sense” izstrādā inovatīvu optisko sensoru amonjaka un citu gāzu kontrolei.
- 2022. gada decembrī LU CFI parakstīja memorandu par ūdeņraža tehnoloģiju attīstību, kura mērķis ir veicināt spēcīgu un vienotu ūdeņraža ekosistēmas un attiecīgo tehnoloģiju attīstību, kā arī paātrināt ūdeņraža inovāciju, infrastruktūras, ražošanas un pielietojuma ieviešanu un kapacitāti Latvijā, sniedzot iespēju ūdeņraža nozarei attīstīties, atbilstoši ES noteiktajiem mērķiem, radot gan pienesumu Latvijas ekonomikai, gan veicinot klimata mērķu sasniegšanu.
- Bez tam LU CFI tiek izstrādātas nozīmīgas zinātniskās publikācijas un referāti, kā arī institūts aktīvi piedalās dažādās konferencēs, izstādēs un cituviet. Tāpat LU CFI rīko studentu hakatonus un sacensības skolēniem, arī tādā veidā popularizējot dabaszinātnes.
Vides pieejamība: Ēkā ir lifts. Iekļūšana institūtā ir pielāgota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Kontakti:
Edgars Špengelis - e-pasts: edgars.spengelis@cfi.lu.lv
tālr.: +371 29216794