Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Pasaules latviešu zinātnieku kongresa dalībniekus uz iepazīšanās vizītēm
Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) aicina V Pasaules latviešu zinātnieku kongresa
“Zinātne Latvijai” dalībniekus uz vizītēm, kuru ietvaros varēs iepazīt LNB daudzveidīgo zinātnisko darbību. Vizītes notiek 27. jūnijā plkst. 11.00 un plkst.14.00. Nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās (papildinformācija un pieteikšanās saites pie pasākuma programmas).
Vizītes dalībniekus LNB pētniecības procesu virzītāji iepazīstinās ar diviem zinātniskās darbības pamatvirzieniem: grāmatniecības un lasīšanas vēstures un tagadnes procesu pētniecību starpdisciplinārā rakursā, kā arī digitālajām humanitārajām zinātnēm. Pasākuma dalībniekiem būs iespēja tikties ar LNB pētniekiem un iepazīt dažādus aktuālos projektus un procesus. To vidū – valstiska mēroga zinātnes komunikācijas aktivitātes, kā notikumu cikls “Latviešu grāmatai 500” (vairāk informācijas ŠEIT), LNB Zinātnisko izdevējdarbību (izdevumi aplūkojami ŠEIT) un izstādes kā plašākai sabiedrībai saistošu pētniecisko rezultātu popularizēšanas veidu.
Grāmatniecības un lasīšanas vēstures pētniecība ir prizma, caur kuru atklāt plašākus sociālpolitiskus procesus un ideju vēsturi. Būtisks un unikāls resurss šajā darbā ir LNB speciālie krājumi – retās grāmatas un rokraksti, attēlizdevumi, plakāti, notis, kartes, audiovizuālie materiāli un sīkiespieddarbi. No LNB pētniekiem un krājuma ekspertiem tie prasa gan plašu redzesloku, gan specifiskas zināšanas un spēju savstarpēji sadarboties profesionāļiem ar dažādām kompetencēm. LNB ir atvērta arī sadarbībai gan ar citām zinātniskajām institūcijām, gan individuāliem dažādu nozaru pētniekiem Latvijā un ārvalstīs, meklējot jaunus rakursus un sekojot jaunākajām pētniecības tendencēm.
Vienlaikus LNB attīstīta pētniecības virzienus, kas saistīti ar digitālo vidi un saturu. Tie ir – datu un zināšanu organizācija un veidošana, autoritatīvie dati (tostarp nacionālais tezaurs), datu reprezentācija un pārnese (saistītie dati, semantiskais tīmeklis), komunikācijas pētījumi (informācijas vizualizācijas pētījumi, zinātniskās komunikācijas paradigmas maiņa, t. sk. digitālā publicēšana, Open Access, Open Data) un digitālais kultūras mantojums digitalizācija, ilglaicīgā saglabāšana, piekļuve, valodas korpuss), kā arī digitāli radītais kultūras mantojums. LNB piedāvā izmantot digitalizēto un digitāli radīto tekstu kolekcijas datorizētai analīzei pētniecības un studiju projektiem. Vairāk informācijas ŠEIT.
Vizītes dalībnieki varēs iepazīties arī ar LNB izdevējdarbību, katru gadu klajā laižot ne tikai zinātniskās monogrāfijas par dažādām tēmām un avotu izdevumus, bet arī Zinātniskos rakstus – vienu no ilglaicīgākajiem humanitāro un sociālo zinātņu periodiskajiem izdevumiem Latvijā un Baltijā, no 2022. gada tas indeksēts Scopus datubāzē.
Vizīte ļaus ne tikai koncentrētā un saistošā formā iepazīt galvenos LNB zinātniskās darbības virzienus, bet arī dibināt kontaktus ar LNB pētniekiem un meklēt potenciālos sadarbības virzienus.
PROGRAMMA:
27. jūnijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Mūkusalas ielā 3, Rīgā)
Vizītes sākums: “Virtakas klase” (1. stāvs) plkst. 11.00 un plkst. 14.00.
11.00–11.30 / 14.00–14.30
Pārskats par LNB pētniecisko darbību, notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500” un zinātniskajiem izdevumiem. Iepazīstina LNB Speciālo krājumu departamenta direktore Mg. art. Dagnija Baltiņa un pētniecības vadītājs Dr. philol. Pauls Daija.
11.30–12.00 / 14.30–15.00
LNB kā digitālo humanitāro zinātņu laboratorija. Iepazīstina LNB digitālās pētniecības pakalpojumu vadītāja Mg. phil. Anda Baklāne
12.00 – 12.30 / 15.00–15.30
Ekskursijas:
- pastāvīgā ekspozīcija “Grāmata Latvijā”. Vada LNB vadošais pētnieks PhD Gustavs Strenga;
- izstāde “Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem”. Vada LNB vadošā pētniece Dr. phil. Beata Paškevica.
Pieteikšanās līdz 22. jūnijam:
Lai apmeklētu vizīti plkst. 11.00, ŠEIT
Lai apmeklētu vizīti plkst. 14.00, ŠEIT