Jaunumi

Kongresa apskats: Digitalizācija integrējas visās dzīves jomās

Emociju pārvaldīšanas prasmju uzlabošanas un vispārējās emocionālās labizjūtas lietotne “Emori” jeb “emociju termometrs” ir Rīgas Stradiņa universitātes doktorantes Elīnas Ievas Smules sadarbībā ar Ventspils Augstskolu un Latvijas Mākslas akadēmiju pētījumu rezultāts un produkts, ar kuru iespējams konstatēt emocionālo stāvokli un ar tam atbilstošu vingrinājumu palīdzību to ietekmēt un pārveidot vēlamajā veidā. Lietotne ir izglītojoša, jo tā satur arī izglītojošus materiālus un emociju vārdnīcu. Nākotnē iecerēts to pilnveidot – kā psiholoģisku ietekmi, uz līdzjūtību bāzētu mākslas terapiju.

Digitālo prasmju novērtēšanas rīks, kas tapis projekta EduAim ietvaros, sadarbojoties sešām Latvijas augstskolām. Liepājas Universitātes datorzinātņu doktore Anita Jansone skaidro, ka ar digitālo prasmju novērtēšanas rīku iespējams ne tikai novērtēt savas digitālās prasmes un piemeklēt piemērotākās prasmju pilnveidošanas iespējas, bet arī atbilstoši cilvēka vecumam un vairākām individuālajām pazīmēm noteikt darbam/lasīšanai piemērotāko burtu fontu un to augstumu un atbilstoši pārveidot tekstu.

Optiskais temperatūras mērītājs – Cietvielu Fizikas institūta zinātnieku izgudrojums precīziem temperatūras mērījumiem augstā elektromagnētiskajā laukā. Fizikas doktors Andris Fedotovs skaidro, ka augsta elektromagnētiskā lauka ietekmē var tikt nojaukti temperatūras mērījumi, kas nav pieļaujams dažādās jomās, piemēram, medicīnā. Izgudrojuma pamatā ir zilā gaisma kombinācijā ar materiālu, kas satur mangānu un hromu. Ar šādu ierīci iespējams mērīt temperatūru pat līdz 800 grādiem Celsija skalā.

Optiskās šķiedras lietojums materiāla deformācijas mērīšanai – RTU Telekomunikāciju institūta izstrādāts, kompozītmetariālā integrēts optiskās (stikla) šķiedras sensors. Izstrādājuma līdzautors Armands Ostrovskis atklāj sensora lietojuma mērķi – ielu, šoseju noslodzes, automašīnu plūsmas blīvuma, kravas automašīnu masas (vai tās nav pārkrautas) mērīšanai. Šis izstrādājums iecerēts kā viedās pilsētas sastāvdaļa.

Attālināti vadāmu zemūdeni prezentē RTU studenti. Tas ir viņu bakalaura darba pētījuma ietvaros tapis izstrādājums. Tas gluži nav jauns izgudrojums, bet attīstīts, pilnveidots un Latvijas apstākļiem pielāgots produkts. Kā stāsta viens no autoriem Kārlis Bērziņš, zemūdenes baterija darbojas vairākas nedēļas bez uzlādēšanas, zemūdene piemērota darbībai ūdenī līdz 40 m dziļumā, tā ir aprīkota ar dažādiem sensoriem un piemērota cilvēku meklēšanai un glābšanas darbiem.